Sziasztok!

Ételallergia vagy ételérzékenység? Nem ugyanaz a kettő? - De nem ám!

Gyakran felmerül a mindennapi életemben ez a kérdés, sokszor olyanoktól is, akik ebben szenvednek.

Tisztázzuk akkor ezeket a fogalmakat!

Ételallergia

Az allergia minden esetben az immunrendszer heves válasza egy általa valósnak vélt támadásra, ami lehet például madártoll, cicaszőr, pollen, por, de bármilyen étel is. Az ételallergia tünetei az elfogyasztás után néhány perccel, órával később jelentkeznek, amik az alábbiak lehetnek:

- csalánkiütés,

- száj, nyelv, torok, gége megduzzadása, légzési és nyelési nehézség kialakulása,

- ekcéma,

- bőrpír,

- hányás, hasmenés,

- legsúlyosabb esetben anafilaxiás sokk, ami akár halálos kimenetelű is lehet.

Elsősorban gyermekkorban jelentkezik, de szerencsére a gyerekek többsége felnőttkorára kinövi az ételallergiáját.

Kiváltó oka legtöbb esetben:

- tojás,

- olajos magvak (főleg mogyoró),

- hal,

- rákfélék,

- eper,

- tehéntej,

- búza,

- szója.

Már kis mennyiségű étel elfogyasztása is súlyos reakciókat  válthat ki a betegből! Ezért ha valakiről tudjuk, hogy ételallergiája van, ne kínálgassuk az általa nem ehető kajával, hogy csak egy falatot, attól úgysem lesz bajod. De, lesz.

Ételérzékenység

Az ételérzékenység általában valamilyen enzimhiányos állapotból ered (pl. laktáz enzim hiánya a szervezetben laktózérzékenységhez vezet). Ezek nélkül a szervezet nem képes a táplálékot megemészteni, így az a vastagbélbe és a vékonybélbe jut, ahol gázok és savak kíséretében a bélbaktériumok bontják le azt. Ezért gyakori tünet:

- haspuffadás,

- bélgázok,

- vizes hasmenés,

- alhasi görcsök.

Az enzimhiányos állapot a kor előrehaladtával súlyosbodik, így nem csak gyerekek, hanem felnőttek körében is elterjedt betegségről beszélhetünk.

Egyéni toleranciát lehet megfigyelni, azaz mindenkinek magának kell kitapasztalni, hogy mekkora mennyiséget képes az adott ételből elfogyasztani "büntetlenül". 

Mivel a két betegség tünetei nagyon hasonlóak, ezért a gyanú felmerülése esetén érdemes felkeresni egy gasztroenterológust, aki a megfelelő diagnosztikai módszerek segítségével kiszűri az allergiát/érzékenységet okozó ételt.

Remélem ezzel a kis összefoglalóval sikerült rendet tenni a fejekben és mostmár mindenki tudja, mi a különbség a két betegség között.

Bár a blog címe ételallergiások, én magam ételérzékeny vagyok. Azért választottam ezt a címet, mert próbálok olyan recepteket megosztani, amelyekben nincs allergén, így azok a súlyosabb, ételallergiában szenvedők étrendjébe is belefér.

Várlak benneteket holnap is!

Üdv:

Cs.